Nuo vilko iki šuns

Nors egzistuoja ne viena teorija, vis dėlto kiekvienas sutiks, kad visi mūsų šunys (lot. Canis lupus familiaris), kad ir kokie skirtingi būtų, yra kilę iš vilkų (lot. Canis lupus) ir yra jų porūšis. Tai, kad ir šunys, ir vilkai, nepaisant išorinių skirtumų, priklauso tai pačiai šeimai (lot. Canis / Canidae) ir yra labai panašūs, rodo pagrindinio šunų elgesio identiškumas vilkų elgesiui.

Prieš tūkstančius metų pamažu tarp žmonių ir vilkų susiformavo simbiozė (sugyvenimas, iš kurio naudos turi abi pusės). Prisitaikėliai vvilkai išmoko, kad naudinga sukiotis netoli klajoklių genčių (nomadų). Nepritekliaus metu vilkai misdavo žmonių maisto likučiais, o žmonės suprato, kad vilkų savybės praverčia, pavyzdžiui, medžioklėje ar ką nors saugant.

a king and his dog slaying a wolf

Jei nepaisysime nedidelių išimčių, vilkų galima aptikti visuose pasaulio kampeliuose. Nuostabu tai, kad visose skirtingose pasaulio dalyse vilkai ir žmonės pradėjo bendradarbiauti. Labai lėtai viena žmonių karta po kitos pradėjo keisti „savo vilkus“ taip, kad jie atitiktų pageidavimus. Žmonės pradėjo poruoti gyvūnus, pasižyminčius jų aplinkoje naudingiausiomis savybėmis. Kitaip sakant, žmonės ėmė juos veisti! Taip gimė Canis lupus familiaris.

Kadangi skirtinguose žemynuose ir net skirtinguose kraštuose buvo pageidaujama vis kitokių savybių, susiformavo įvairios savybių kryptys. Taip buvo padėtas pagrindas veislių įvairovei.

Nuolat parenkant ir poruojant „šunis“, kurie buvo tinkamiausi žmogaus tikslams, lėtai, bet užtikrintai atsirado pageidaujama gentis. Didžiausi šunys buvo poruojami su didžiausiais, mažiausi su mažiausiais, trumpakojai su trumpakojais, plokščiasnukiai su plokščiasnukiais, taip sukuriant veisles.

Be to, svarbu žinoti, kad gentis (lot. Canis) atsirado dėl natūralios evoliucijos, o įvairios šunų veislės (lot. Canis lupus familiaris) – tik todėl, kad šunys buvo poruojami siekiant pageidaujamų savybių. Tai reiškia, kad mūsų šunys, kad ir kokie skirtingi būtų, evoliucijos prasme yra lygūs su vilkais (lot. Canis lupus), iš kurių kilo.

To negalima pamiršti ne tik kalbant apie šunų elgesį, bet taip pat (o tai dar svarbiau) apie jų medžiagų apykaitą ir kasdienę mitybą. Tik tada, kai paisysime visų pagrindinių šunų poreikių aspektų, galėsime užtikrinti pačią geriausią jų sveikatą.