Mityba ir elgesys. Paieška literatūroje ir praktikoje

Iš visur pasigirsta vis daugiau signalų, kad kasdienė mityba veikia ne tik žmonių, bet ir šunų elgesį. Labai dažnai girdime, kad, pakeitus arba pakoregavus šuns šėrimą, jis tampa stabilesnio būdo, linksmesnis ir pastovesnis. Elgesio terapeutai taip pat vis dažniau praneša, kad, pakeitus ėdalą, šuo staiga pradeda taisytis. Prašome susipažinti su tam tikrais mitybos faktais, kurie įrodo, kad tai ne atsitiktinumas (faktai pateikiami atsitiktine tvarka).

Mitybos faktas: per didelis kepenų apkrovimas

Nė vienas organas nėra toks įvairialypis, kaip kepenys. Vienu metu kepenyse vyksta daugiau kaip 500 procesų, o kenksmingų medžiagų šalinimas iš organizmo yra turbūt pati svarbiausia kepenų funkcija.

Beveik visos medžiagos, per žarnų sieneles patekusios į kraują, galiausiai atsiduria kepenyse. Kepenys išsaugo arba apdoroja naudingas medžiagas, o kenksmingas arba nereikalingas medžiagas nukenksmina. Jeigu kasdien suvartojama (per) daug nuodingų arba nereikalingų medžiagų, kepenys apkraunamos nuolatiniu pagrindinės funkcijos (kraujo valymo) vykdymu, todėl kyla pavojus, kad kiti procesai liks nevykdomi.

Kadangi kiti kepenyse vykstantys procesai taip pat gyvybiškai svarbūs, gali nutikti taip, kad bėgant laikui nuodingų medžiagų koncentracija kraujyje pasieks kritinį lygį ir šuniui pradės skaudėti galvą. Net ir šunims kartais skauda galvą, nes jų kepenys per daug apkraunamos darbu.

Per didelio kepenų apkrovimo priežastimi gali tapti per didelis organizmui svetimų medžiagų (pavyzdžiui, cheminių antioksidantų, dažiklių, aromatinių ir skonį gerinančių medžiagų) kiekis ėdale, taip pat polimerai ir laisvosios riebalų rūgštys, susidarančios perkaitinus ėdalui gaminti skirtus produktus. Kepenims tenka nukenksminti visas šias medžiagas.

Kepenis pernelyg gali apkrauti ir per didelis baltymų kiekis ėdale (lyginant su jų suteikiama energija). Kepenyse baltymų perviršis išskaidomas ir virsta energija. Proceso metu išsiskyrusį azotą kraujas kartu su šlapalu nuneša į inkstus.

Mitybos faktas: svarbiausių medžiagų nebuvimas arba trūkumas

Panašu, kad gamybos proceso metu žūsta svarbiausios medžiagos arba jų lieka nepakankamai. Mūsų nuomone, greta per didelio kepenų apkrovimo tai yra dar vienas šunų elgesio veiksnys. Gaminant dabartinius populiariausius ėdalus ekstrahavimo būdu (gaunami traškūs išpūsti gabaliukai), produktai kaitinami virš 150 °C. Tokia aukšta temperatūra kenkia tam tikroms svarbioms sudėtinėms ėdalo dalims.

Pavyzdžiui, dauguma B grupės vitaminų neatsparūs ne tik šviesai ir orui, bet pirmiausia karščiui. Kaip tik tam tikri B grupės vitaminai labai svarbūs elgesiui.

Mitybos faktas: vitaminai

 • Vitaminas B-1 (tiaminas):

Tiaminas svarbus nervinių impulsų perdavimui, tinkamai raumenų koordinacijai ir periferinės nervų sistemos palaikymui. Ryšys tarp vitamino B-1 ir elgesio pirmiausia pasireiškia tokiais elgesio požymiais kaip dirglumas ir nerimas. Net dėl nežymaus vitamino B-1 trūkumo, pavyzdžiui, vaikai greitai tampa dirglūs ir neramūs.

 • Vitaminas B-3 (niacinas / nikotino rūgštis):

Nedidelis vitamino B-3 trūkumas ne tik sukelia virškinimo ir odos problemas, bet taip pat gali tapti neramaus elgesio priežastimi (vaikams kyla baimė ir depresija).

(Dėmesio: Nors pavadinimai ir panašūs, nikotino rūgštis NETURI nieko bendro su tabako nikotinu. Tam, kad būtų išvengta šių medžiagų painiojimo, nikotino rūgštis taip pat vadinama niacinu.)

 • Vitaminas B-5 (pantoteno rūgštis):

Pantoteno rūgštis skatina įprastą augimą, taip pat užtikrina sveiką nervų sistemą. Ji reikalinga tam, kad cholinas virstų acetilcholinu, o tai būtina gerai smegenų funkcijai palaikyti. Šio vitamino trūkumas didina neatsparumą stresui, greičiau pasireiškia psichinis nuovargis. Taip pat trūkstant vitamino B-3 kyla pavojus, kad netinkamai pasidalijusios ląstelės nebus pataisytos.

 • Vitaminas B-6 (piridoksinas):

Piridoksinas yra nepamainomas gerai medžiagų apykaitai (taip pat vykstančiai kepenyse). Ši medžiaga yra itin svarbi organizmui sintetinant serotoniną, taigi tiek smegenų, tiek centrinės nervų sistemos veikimui. Čia labai svarbi abiejų smegenų pusrutulių pusiausvyra (nes jei nėra pusiausvyros, gali pasireikšti epilepsija). Vitamino B-6 trūkumas gali nulemti įvairius psichinius sutrikimus. Svarbu žinoti, kad iš visų B grupės vitaminų piridoksinas (B-6) yra neatspariausias karščiui. Jau 85–90 °C temperatūroje šis vitaminas žūsta.

 • Vitaminas B-12 (kobalaminas):

Kobalaminas yra labai svarbus sveikai nervų sistemai. Dėl šio vitamino trūkumo gali būti pažeistos smegenys, sutrikti nervų sistemos veikimas. Jeigu organizmas negauna pakankamai vitamino B-6, kuris itin neatsparus aplinkos poveikiui, taip pat sutrinka vitamino B-12 pasisavinimas.

Mitybos faktas: mineralai ir mikroelementai

Elgesį veikia ne tik B grupės vitaminų, bet ir tam tikrų mineralų bei mikroelementų trūkumas. Du svarbiausi mineralai ir mikroelementai yra šie:

 • 1. Magnis:

Šis mineralas labai svarbus daugeliui organizme vykstančių procesų, pavyzdžiui, ląstelių aprūpinimui energija. Magnis užtikrina elektros impulsų perdavimą nervų sistemoje, taip pat raumenų elastingumą. Pakankamas magnio ir kalcio kiekis lemia gerą kaulų sandarą, augimą ir vystymąsi. Be to, magnis padeda atsipalaiduoti ne tik raumenims, bet ir smegenims.

Magnio trūkumas organizme sukelia ne tik raumenų mėšlungį, bet ir nepasitikėjimo jausmą. Dėl magnio trūkumo šuo gali būti taip įsitempęs, kad jis nepajėgs klausytis ir reaguoti į aplinką. Be to, dažnai pasireiškia nervingumas, o elgesys tampa nenuspėjamas.

Nors šiuolaikiniame ėdale magnio paprastai pakanka, vis dėlto jo trūkumo atvejų visgi pasitaiko dažniau, nei yra manoma. Magnis yra mineralas, kurį žarnynas sunkiai pasisavina. Net jeigu žarnyno mikroflora sutrikusi nežymiai, prasideda su magnio pasisavinimu susijusios problemos. Kadangi 98 proc. magnio yra raumenyse ir tik 2 proc. – kraujyje, labai sunku įrodyti šio mineralo trūkumą. Kai norima išsiaiškinti, ar (blogas) šuns elgesys susijęs su magnio trūkumu, vadinamasis ėdalo pakeitimas diagnozavimo sumetimais duoda geriausią rezultatą.

 • 2. Manganas:

Tai labai svarbus mikroelementas, reikalingas normaliam smegenų funkcionavimui. Jis atlieka vaidmenį aktyvuojant fermentus, kurie reikalingi tam, kad organizmas gerai pasisavintų vitaminus, ypač vitaminą B-1 (žr. pirmiau). Tam, kad manganas būtų gerai pasisavintas, kaip ir magnio atveju labai svarbi gerai veikianti ir subalansuota žarnyno mikroflora. Manganas svarbus sintetinant tiroksiną, svarbiausią skydliaukės gaminamą hormoną. Kadangi manganas taip pat stipriai veikia raumenų refleksus, jo trūkumas dažnai sukelia apatiją, vangumą, lėtą reakciją ir nuovargį.

Išvada:

Nors šuns elgesys gali pakisti dėl daugybės veiksnių, mes pabandėme apžvelgti tuos, kurie susiję su mityba. Dauguma medžiagų žūsta gamybos proceso (ekstrahavimo) metu, taip pat patirtis rodo, kad vis dažniau reikalingų medžiagų trūkumas atsiranda dėl žarnyno mikrofloros būklės, kuri svyruoja nuo vidutinės iki blogos. Moksliniuose straipsniuose taip pat vis dažniau užsimenama, kad įvairių medžiagų pasisavinimui labai svarbi gerai veikianti, įvairi ir subalansuota žarnyno mikroflora.

Kalbant apie geros žarnyno mikrofloros poreikį, mūsų nuomone, vis dažniau siūlomas lengvai virškinamas ėdalas (nemaišyti su gerai virškinamu ėdalu) neigiamai veikia šuns sveikatą. Žarnynas vis labiau aptingsta, nes lengvai virškinamam ėdalui pasisavinti pakanka negausios žarnyno mikrofloros.

Taip pat matome, kad gaminant populiarų ekstrahuotą ėdalą kaitinant žūsta arba tampa neveiksmingos daugelis vertingų ir gyvybei svarbių medžiagų. Vitaminų, pavyzdžiui, B grupės, purškimas ant sauso ėdalo mažai veiksmingas, nes dauguma B grupės vitaminų yra neatsparūs ne tik karščiui, bet ir šviesai bei orui.

Tam, kad užtikrintumėte gerą ne tik bendrą, bet ir psichinę sveikatą, vadovaukitės toliau pateiktais patarimais.

 • Pasirūpinkite, kad šuns žarnyno mikroflora būtų gera, įvairi ir subalansuota.
  Tai bet kokios sveikatos pagrindas (įskaitant psichinę).
 • Tam, kad neapkrautumėte kepenų, šerkite šunį ėdalu, kuriame yra kiek galima mažiau cheminių medžiagų. „Farm Food“ produktuose visiškai nėra cheminių medžiagų.
 • Nešerkite ėdalu, kuriame baltymų frakcija viršija 25 proc. Tai padės išvengti per didelio kepenų apkrovimo, o tai ypač svarbu šuniukams ir jauniems šunims, kurių kepenys dar nesusiformavusios. Baltymų frakcija – tai visos energijos, kurią baltymai teikia, dalis. Daugiau apie baltymų frakciją skaitykite straipsnyje „Kokie reikalavimai keliami geram šunų ėdalui?“.
 • Šerkite šunį geru sausu ėdalu, pavyzdžiui, „Farm Food HE“. Kadangi šis ėdalas gaminamas suspaudimo būdu, t. y. gamybos proceso metu produktai kaitinami ne daugiau kaip iki 75 °C temperatūros, galite būti tikri, kad ėdale išlieka visos reikiamos medžiagos. Tuo tarpu ekstrahuotas ėdalas gaminant labai kaitinamas, kad gabaliukai taptų traškūs.
 • Jei kyla abejonių dėl šuns elgesio, pakeiskite ėdalą diagnozavimo sumetimais ir aptarkite tai su šuns instruktoriumi (-e) arba šunų elgesio terapeutu (jeigu lankote šunų dresavimo kursus).
 • Stebėkite, kaip šuo tuštinasi. Skystokos šviesios spalvos išmatos dažnai rodo, kad žarnyno mikroflora bloga arba skurdi. Išmatų konsistencija tinkama, jeigu išmatos tamsios spalvos ir jas galima pakelti.

Visa „Farm Food HE“ ėdalo gamyba grindžiama šia filosofija.